START Rodzinka Konstrukcje KF Station Kontakt
TRX QRP Taurus TRX Piligrim TRX OMEGA Separacja USB NWT-500 FOA-PACK PA Lampowe HOMOmega VFO Si5351

Odseparuj się na dobre !!! IZOLACJA USB...

Tym razem opisuję wykonanie układu izolacji galwanicznej interfejsu USB. W mojej opinii w czasach kiedy coraz więcej urządzeń łączymy z komputerem za pośrednictwem portu USB, również nasze radiostacje, należy zadbać o bezpieczeństwo tego połączenia a także minimalizację wpływu w.cz.. Bezpieczeństwo radiostacji jak i komputera oczywiście.
Do tego celu jak najbardziej nadaje się układ, którego krótki opis znajdujemy we wrześniowym Swiat Radio w dziale "Czasopisma IARU". Interfejs galwaniczny USB autorstwa DM2AUO opisywany również w "CQ DL" 2010 został zbudowany w oparciu o specjalizowany produkt firmy Analog Devices o symbolu ADuM4160. Na rysunkach poniżej przedstawiono jego strukturę wewnętrzną, widok TOP oraz sugerowane przed producenta PCB.Ponieważ w swoim "radioszaku" posiadam radio firmy Kenwood, które łączę z komputerem za pośrednictwiem portu USB, postanowiłem zbudować ten układ. Po zaprojektowaniu własnej płytki, wyfrezowałem ją i polutowałem układ. Tak jak w przypadku urządzenia skonstruowanego przez DM2AUO, tak i tutaj zasilanie izolowanej strony odbywa się za pośrednictwem scalonej przetwornicy 0505 w obudowie SIL (w Łodzi dostępne wersje to: QDC1S firmy QLT POWER oraz DC1S firmy Aimtec). A zatem zarówno dla tranzmisji danych jak i po stronie zasilania mamy zapewnioną separację galwanicznę.Po zmontowaniu urządzenia należało je sprawdzić w działaniu. Po podłączeniu do komputera jego obecność została zasygnalizowana przez urzązenie PC. W tym miejscu należy zauważyć, że układ ADuM jest jedynie kompatybilny ze standardem USB 2.0. Także po podłączeniu do portu o takiej prędkości, komputer poinformuje o tym użytkownika. Maksymalna prędkość transmisji to 12Mbps, co w zupełności wystarcza do naszych potrzeb. A tak przedstawia się układ zamknięty w obudowę.Układ został sprawdzony podczas pracy z radiostacjami Kenwood TS-590 oraz ICOM IC-7600 a także z urządzeniami peryferyjnymi PC (drukarki). We wszystkich przypadkach separacja działała prawidłowo.
Niestety układ ADuM4160 nie jest tani.
W przypadku budowy interfejsów do transmisji cyfrowych z konwersją USB-RS232, mniejszym nakładem środków finansowych można wykonać separację galwaniczą po stronie RS232 - znane konstrukcje SP8NTH czy też innych kolegów. Jednak kiedy mamy już nowoczesną radiostację z wbudowanym CAT i portem USB, jak najbardziej polecam układ ADuM4160. Używam go i czuję się bezpiecznie. :)

ROK 2016 - nowa konstrukcja separatora

W ostatnim czasie pokusiłem się o zmianę kształtu płytki i sposobu podłączenia separatora USB.
Aktualnie nie jest on podłączany kablem do komputera, tylko montowany bezpośrednio w gnieździe USB.

Poniżej kilka zdjęć...