START Rodzinka Konstrukcje KF Station Kontakt
TRX QRP Taurus TRX Piligrim TRX OMEGA Separacja USB NWT-500 FOA-PACK PA Lampowe HOMOmega VFO Si5351

OMEGA - all band trx

OMEGA - dokumentacja

VIDEO - OMEGA 70Mhz QSONo i stało się. Nowe radio już gra. I to jak gra ? ahhhh. Cudo po prostu.

Jakiś czas temu Paweł SP7NJ (dawniej SP7NJR) zaprojektował płytę główną nowego urządzenia o nazwie OMEGA. Ta płyta, będąca sercem radiostacji, ma pracować z maksymalną częstotliwością 500MHz. W tym momencie uruchamiany jest transceiver all band do 30MHz. Pierwsze próby wypadły pomyślnie. Dokładny opis urządzenia znajduje się na stronie Wieluńskiego Klubu Krótkofalowców SP7KED. Był również prezentowany w Świat Radio 01/2013.
Na zdjęciu poniżej przedstawiona jest płyta główna urządzenia.Zakończone zostały również prace nad wzmacniaczem mocy. Jest kilkunastowatowa końcówka pracująca od 1,8 do 30 MHz. Poniżej zdjęcie pcb PA.Aktualnie płyta główna z powodzeniem została uruchomiona (wystartowała "od pierwszego"). Działa również końcówka mocy. Trwają prace nad kolejnymi blokami radiostacji.
Wkrótce nowe fakty, zdjęcia i link do filmu.


24 lutego 2013 zostały przeprowadzone pierwsze łączności w paśmie 80m. Korespondenci to: SQ8NYK z raportem 5/9, YL2GUV z raportem 5/4 oraz SP4CMY z raportem 5/9.
RADOŚĆ NIESAMOWITA !!!!!
A tak się prezentuje radiostacja w klockach, na której przeprowadziłem pierwsze łączności:OBEJRZYJ FILMIK - jak to to chodzi na żywo :)Dzień za dniem upływa a Omega popisuje się swoimi możliwościami. Aktualnie pracuje zarówno na 80m jak i 40m. Ponieważ płytki z filtrami nie są jeszcze gotowe muszę pojedyńcze filtry przelutowywać w zależności od potrzeb. Wygląda to w ten sposób, że na dzień wstawione są filtry pasmowy 7MHz i dolnorzperpustowy 7-10MHz a na wieczór lutuję odpowiednie filtry na 80m. I tak to działa na razie. Każdy z takich "próbnych" filtrów zmontowany jest na płytce 2x3cm i sprawdzany, znanym z przygód z Piligrimem, zestawem Singal Hound. Kilka takich bloków przedstawiłem na fotografiach poniżej.Poniżej charakterystyki dwóch filtrów - pasmowego na 7MHz oraz dolnoprzepustowego na 3,5MHz. Na trzecim zdjęciu przebieg sygnału na wyjściu wzmacniacza. Obciążenie to mój skrócony i niedostrojony dipol. Sygnał na wejściu mikrofonowym płyty głównej to sinus 1kHz 10mV.
Niebawem kolejne informacje.
Teraz idę sobie popracować na fajnej Omedze.... Do usłyszenia !!!

No i stało się tak, że ŁOŚ 2013 za nami i trzeba się wziąć do roboty...Przyszły z fabryki płytki do filtrów pasmowych, więc można lutować i uruchamiać kolejne moduły.
Moja OMEGA aktualnie jest napędzana znanym "silnikiem" - DL4JAL. Spisuje się to całkiem nieźle. Poniżej na fotografiach widoczna z oddali OMEGA, która była uruchomiona i cieszyła nasze uszy podczas spotkania ŁOŚ 2013. Obok również adjęcie nowej płytki.
Rozpoczynamy montaż filtrów. Tak jak w przypadku filtrów do Piligrima tak i tym razem każda cewka przed wlutowaniem była mierzona za pomocą miernika LC a następnie każdy tor był sprawdzany zestawem pomiarowym Signal Hound. Podczas strojenia filtrów dobierane były pojemności, zmieniane ułożenie zwojów a także wzajemne położenie cewek względem siebie. Na fotografiach widać filtry w trakcie montażu a także pomiar i przykładowe wyniki.Aktualnie wykonałem filtry pasmowe dla: 80m, 40m, 20m, 15m i 12m. Reszta czeka na brakujące elementy. Zająłem się sterowaniem nowego modułu z syntezy DL4JAL. Ponieważ prace nad całkiem nową syntezą, która będzie obsługiwała nasz trx wciąż trwają, należało przystosować moduł filtrów do sterowania z innych konstrukcji DDSów. Ponieważ ja posiadam akurat DL4JAL dlatego własnie taki kierunek prac. Oczywisty :) hehe.
Zastosowany w module BPF dekoder "BCD to decimal" to znana kość 4028. Sterowanie poszczególnymi pasmami przedstawiłem na rysunku. Aby zastosować w tym module sterowanie z syntezy DL4JAL należy wykonać prościutką przejściówkę. Na schemacie pokazane jest zastosowane sterowanie filtrami w OMEDZE.
Przejściówkę montujemy bezpośrednio w podstawce wlutowanej w płytkę BPF w miejsce układu 4028. W tym przypadku może być to druga podstawka umieszczona około 1cm wyżej ze sztywnymi połączeniami dla pinów: 8 i 16 (to zasilanie), 10, 11, 12, 13 (to sterowanie) a także pin 14 (załączanie toru dla pasma 80m - w tym przypadku jest zgodność wersji). Pozostałe połączenia są elastyczne. Poniżej przedstawiam schemat przejściówki (bardziej opisowo...) a także fotografie OMEGI, na których widać zmontowany moduł.

Teraz pozostaje czekać na płytkę LPF (już jest narysowana i się sprawdza) a także na obudowę no i syntezę.
Oczami wyobraźni widzę, że będzie dobrze.
Aktualnie w mojej wersji z przejściówką całość przepięknie działa. Filtry się przełączają poprawnie a ja robię kolejne łączności.

SUPER !!!


Teraz wracam do testowania OMEGI z filtrami a za jakiś czas znów coś napiszę / pokażę... Pa !!!


LPF już są. Wreszcie komplet :)


22 lipca odebrałem z poczty paczkę a w niej płytki do filtrów dolnopasmowych :) Od razu przystąpiłem do lutowania... Już po kilkunastu minutach super OMEGA odezwała się nowym brzmieniem :)
Jaka radość !!! LPFy działają. Przełączają się bez problemu !!! BAJKA !!!
A tak to wygląda na biureczku (jeszcze nie wszystkie filtry obsadzone)...
20 sierpnia o poranku zakończyłem prace nad filtrami i jeszcze tylko szlifuję nowe PA.
Nowa końcówka jest już w zasadzie skończona i chyba dzisiaj wyślę pcb do zrobienia, ale jeszcze trwają ostatnie "konsultacje" hehe.
Jest 20W na wszystkich pasmach od 80m w górę. Tylko na 160m jest około 10W.
Całość pracuje przyjemnie. Płytka do PA jest tak wykonana (zaprojektowana), że każdy może sobie na niej eksperymentować i próbować różne rozwiązania układowe...
Tak jak było w pierwszej wersji tak i tutaj osobno ustawiamy prądy spoczynkowe dla każdego tranzystora. Dodatkowo sterowanie tranzystorów mocy jest włączane / wyłączane za pomocą dodatkowych zworek. Miejsce przewidzane na pcb dla drivera umożliwia prowadzenie prób zarówno z tranzystorami w obudowach TO-126 jak i TO-220. W proponowanym rozwiązaniu zastosowano tranzystor 2sc2314 w mniejszej obudowie. Na obrazkach widać stan aktualny... Brakuje mi tylko obudowy.
Nowa płytka jest dłuższa od poprzedniczki o 1,5cm. Szerokość pozostała bez zmian.
Informacje dotyczące wszystkich elementów oraz wykonania transformatorów będą podane.
Fabryczne płytki również będą dostępne. Kontakt: sq7bfs@qrz.pl.
POZDRAWIAM !!!!!NO I JEST !!!!!!!!!!!!!!!!!
Nowe PCB dla nowego PA "OMEGA PA2 v1.1" już jest u mnie na biurku.
Wszystko bardzo ładnie się uruchomiło. Bez żadnych problemów.
Moc na wyjściu nowego PA waha się od 10W do 20W w zależności od napięcia zasilania i od ustawionego prądu spoczynkowego tranzystorów końcowych...
Kilka zdjęć...Pierwsze wskazówki do montażu PA 20W


- schemat (tutaj...)
- wskazówki montażowe (tutaj...)
- driver 2sc2314 lutujemy od strony TOP. Nie przykręcać do radiatora.
- goldpiny na wejściu i wyjściu lepiej lutować od góry... Na wyjściu można całkowicie zrezygnować z ich montażu i lutować przewód bezpośrednio do pcb. Przygotowane są odpowiednie pady po stronie TOP.
- kondensator wyjściowy lutujemy po stronie TOP. Można również pominąć ten element i zastąpić zworą.
- kondensator silver mica lutujemy po stronie BOTTOM.
- prąd spoczynkowy 2sc2314 ustawiamy na około 25-30 mA.
- prądy spoczynkowe tranzystorów RD16HHF1 ustawiamy na 480 mA na 1 tranzystor (czyli dla obu 960 mA).
- transformator T1: 10 zwojów po stronie pierwotnej drutem DNE 0,4mm, a po stronie wtórnej 4 zwoje drutem 0,5mm w izolacji. U mnie jest to drucik ze skrętki o symbolu YTKSY 3x2x0,5. Pomysł zaczerpnięty z Taurusa autorstwa SP5DDJ... Rdzeń FT37-43
- transformator T1 (nowa wersja): 4 zwoje po stronie pierwotnej drutem DNE 0,4mm, a po stronie wtórnej 2 zwoje tym samym drutem. Rdzeń BN-43-302

Są już płytki do PA. Można pisać... sq7bfs@qrz.pl
Dostępne są / będą również zestawy elementów...
Zestaw zawiera: płytkę, 2 tranzystory RD16, wzmacniacz S868, przekaźniki, 3 rdzenie 43/37 i jeden 43/3312, tranzystor, diody, kondensator 220uF. Na życzenie dodam inne elementy.


TRX OMEGA doceniony podczas II Zjazdu Technicznego w Burzeninie
Pomiary mocy - kilka zdjęć z oscyloskopu


Mała zmiana na płytce...
Po lewej stronie widoczna jest czysta płytka przed zmianą. Zaznaczono miejsce cięcia ścieżki. Należy rozciąć ścieżkę między emiterem drivera a elementami R7, C9.
Po prawej stronie widoczna jest płytka z wlutowanymi elementami zgodnie ze schematem.
10.11.2013


Troszkę wolnego czasu i mozna było go spędzć przy radyjku... Dobre warunki na 10m. Radio OMEGA, 20W, antena 3el Yagi. Oto niektórzy z korespondentów: TA5, 4Z4, PU1, EA7, EA8, LU7.


Mamy nowy rok. Styczeń...


W historii OMEGI to przełom. Mamy drugą wersję. Niedługo więcej szczegółów... Poniżej fotografie nowej płyty głównej.Nowa płyta "uruchomiła się od pierwszego".
Nadal dobre raporty z Europy (DXów dzisiaj nie było...).
ZAPRASZAMY DO KONSTRUOWANIA I URUCHAMIANIA NOWYCH OMEG !!!!

30 stycznia...


Znów przełom i sukces zarazem. Mamy sprawdzone 70MHz. Niedługo więcej szczegółów... Już wczoraj przeprowadziłem pierwsze próby, ale dopiero dzisiaj z podłączonym stabilnym DDSem udało się przeprowadzić w pełni zrozumiałe dla obu stron QSO. Łączność odbyła się na razie w obrębie Pabianic - z Andrzejem SQ7OFB, ale oczywiście przyjdzie czas na kolejne, dalsze. Już prawie gotowa antena na 4m. Dzisiejsze QSO przeprowadziłem korzystając z Yagi Waldkowej 3el 5 pasm... Moc wyjściowa około 10W. Cały czas OMEGA PA2.
Radość niesamowita !!!
Wszystko zgodnie z założeniami projektanta !!!
OMEGA JEST SUPER :)


31 stycznia... Kolejna łączność w paśmie 4m - z Markiem SQ7HJB. Więcej kilometrów... DZIAŁA !!!

VIDEO - OMEGA 70Mhz QSO


WRZESIEŃ 2015


Są obudowy :) uffff
Pięknie to wygląda. Zaraz zmontuję Omegę w nowej obudowie i zaprezentuję.
Czekamy oczywiście jeszcze na syntezę do kompletu. Ale to już tuż tuż :)
ZBIERAMY ZAMÓWIENIA NA OBUDOWY !!! Proszę pisać :)GRUDZIEŃ 2015


OMEGA w nowej obudowie :)
Kilkadziesiąt qso po Europie na większości pasm już zrobione. Dobre raporty.
Poniżej kilka zdjęć OMEGI w obudowie...

STYCZEŃ 2016 - OMEGA 12 pasm !!!!

Kończymy prace nad uruchomieniem radia w wersji 12 pasmowej.
Aktualnie obsadzone są wszystkie pasma od 160m aż do 2m !!!
Przed nami co prawda jeszcze wiele prób i dopracowanie szczegółów, jednak już dziś mogę z radością zakomunikować, że radio zaczęło odbierać i nadawać na częstotliwościach powyżej 50MHz :)

Poniżej kilka zdjęć nowych filtrów pasmowych oraz nowej 12 pasmowej OMEGI w obudowie...Schemat filtrów dla 12 pasm (tutaj...)Z nowymi filtrami pasmowymi współpracują nowe filtry dolnoprzepustowe. Zostały one poszerzone o dwa tory. Jeden dla pasm 6 i 4m a drugi dla pasma 2m.


CZERWIEC 2016 - Nowy wzmacniacz (PA3)

Omega w wersji 12 pasmowej wymagała opracowania nowej konstrukcji wzmacniacza. Potrzebny był układ, który będzie pracował zarówno w podstawowych pasmach KF jak i na częstotliwościach od 50MHz w górę.
Powstała końcówka bazująca nadal na dwóch tranzystorach RD16, jednak tym razem w driverze znalazł się dedykowany w takim przypadku tranzystor RD06, natomiast w roli przedwzmacniacza zastosowano tranzystor BFR106.
Nowy wzmacniacz wyposażony został również w dodatkowe wejście CW, które w przyszłości zostanie wykorzystane do tej emisji.

Poniżej kilka zdjęć nowego wzmacniacza...
Niestety nie obyło się bez usterek. W projekt pcb wkradł się jeden błąd. Zasilanie przekaźnika dla wejścia CW jest doprowadzone odwrotnie.
Rozwiązania są dwa:
- Ci, którzy będą chcieli korzystać z tego wejścia muszą podłączyć zasilanie prawidłowo. Na obrazkach pokazano jak to zrobić.


Należy przed montażem przekaźnika wygiąć jego nóżki od zasilania, następnie podczas lutowania nie wsuwać w otwory do końca (trzymać oddalonego od pcb o ok. 2mm). W tej pozycji przylutować wyprowdazenia styków. Odgięte nóżki zasilania przylutować jak na rysunkach.

- Ci, którzy nie będą korzystać z wejścia CW mogą zewrzeć odpowiednie pady. Pokazano na rysunku...

DO USŁYSZENIA NA PASMACH !!!